WEB-Faqe shqip

 
 
 
  

 

Ndegjo-Lexo

Qur'an

 
   
  

  Mėsohu tė faljes

 

  

 

   

 

 

 

 

 

 

 

                                                     

  

 

 

 

                    

 

 

 

 

 

klikoSi do jesh me robėrit e Allahut, Allahu do tė jet me tykliko

 

 

-Allahu sillet me robėrit e Tij ashtu siē sillen ata me njerėzit. Sillu me robėrit

 e Allahut ashtu siē dėshiron tė sillet Allahu me ty, "e nėse nuk merrni masa,

nuk ua vini veshin dhe i falni, ta dini se edhe All-llahu ėshtė mėkatfalės, mėshirues...-

 

 

lexo mė shumė...

 

 

SI MUND TĖ BĖHET NJĖ LUTJE

 

 

Allahu i Madhėruar thotė nė Kuran:"(O, besimtarė!) Mė kujtoni Mua (melutje e adhurime), qė t'ju

 kujtoj ju (meshpėrblime); mė falenderoni vetėmMua e mos mė mohoni." (Kur'ani: 1.152) Atėherė, le ta kujtojmė Allahun,le t'i lutemi Allahut, sepse Ai ėshtė i kėnaqur nga ne, kur i drejtohemi Atij ēiltėrisht.

 

Lexo mė shumė..

 

 

Vlera e muajit muharrem

 

 

“Tek Allahu numri i muajve ėshtė  dymbdhjetė (sipas hėnės) ashtu si ėshtė nė librin e Allahut prej ditės kur i krijoi qiejt dhe tokėn. Prej tyre katėr janė tė shenjtė. Kjo ėshtė fe e drejtė. Pra, mos e ngarkoni me mėkate veten tuaj nė kėta muaj.” Teube, 36.

 

 

Lexo mė shumė..

 

 

Mos e shkatrro ahiretin tėnd!!

 

 

Oj krijesė e ndritur pse po e poshtron vetėn tėnde pasi qė All-llahu s.w.t. tė ngriti, tė pėrsosi dhe tė bėri tė ditur… a do festosh natėn ne tė cilėn: Pihet alkooli mė shumė se sa uji,lengjet dhe pijet e gazuara...e sa e sa njeri dehet dhe keqtrajton e maltreton tė afermit e vetė dhe mė gjerė…, e sa rrahjet bėhen atė natė, e sa lendimet mė mjete piroteknike mė tė vertetė smund ta imagjinosh.
Oj krijesė e All-llahut a ke vendosur ta festosh natėn nė tė cilėn nuk ka mekat qė ekziston e qė nuk bėhet, ndoshta thua qė pse mos tė festoi edhe unė kur e gjithė bota ėshtė duke festuar ?

 

Lexo mė shumė..

 

 

 

TĖ BESUARIT NĖ JETĖN E ARDHĖSHME

 

„ ... kush qė beson prej tyre Al-lahun dhe ditėn e ahiretit, dhe bėri vepra tė mira, ata e kanė shpėrblimin te Zoti i tyre. Pėr ta, nuk ka frikė as nuk kanė pėr se tė pikėllohen..“ (Bekara: 62)

Lexo mė shumė

 

 

 

 

 

Buzėqeshu!

 

Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] thotė:

( أنكم لن تسعوا الناس بأموالكم فليسعهم منكم بسط الوجه وحسن الخلق ) رواه مسلم

"Ju nėse nuk keni mundėsi t’i kaploni njerėzit me pasuri, mund t’i kaploni me fytyr tė hapur dhe moral tė mirė". (Muslimi).

 

Lexo mė shumė

 

 

 

 

Nji Tregim i shkurt, Babai dhe Djaloshi!

 

Njė djalė i rritur dhe babai i tij i moshuar dolėn njė ditė sė bashku tė

shėtisnin nėpėr rrugėt e malit qė kishin aty afėr dhe rastėsisht e panė

 ata njė sorrė dhe babai e pyeti djalin e tij:

 

Lexo mė shumė

 

 

Miqtė e All-llahut dhe miqtė e shejtanit dhe armiqėsia mes tyre

14 okt. 09

 

 Paraqitja e miqėve tė All-llahut dhe miqėve tė shejtanit ėshtė ēėshtje e vjetėr qė prej krijimit tė Ademit [alejhis-selam] kur All-llahu urdhėroi melekėt tė bėjnė sexhde nė shenjė nderimi ndaj Ademit. Melekėt ranė nė sexhde pėrveē Iblisit, i cili kundėrshtoi dhe bėri mendjemadhėsi.           

 

Lexo mė shumė

 

Qka mė ka dhuruar poligamia?

08.okt. 09

 

Si vajzė e poligamisė, unė dėshiroj qė ta ndaj me tė tjerėt

se ēka mė ka sjellė poligamia nė jetėn time.

    

Lexo mė shumė..

 

Veprat qė tė nxerrin nga feja islame

30.sep 09

 

Dije o musliman se Allahu xh.sh. i ka obliguar tė gjithė robėrit e Tij qė tė hyjnė nė islam dhe tė kapėn pėr tė. Tė ruhen prej asaj qė e kundershton Atė. E dėrgoi Pejgamberin salallahu alejhi ve selem qė te thirrė nė Islam, dhe Ai vet tha se kush e percjellė atė (Pejgamberin a.s.) ėshtė i udhėzuar, dhe kush ja kthen shpinėn ka shkuar nė humbje.

 

 lexo mė shumė..

 

 

Vlera e agjėrimit tė gjashtė ditėve tė muajit Sheval

25.sep 09

 

Transmeton Ebu Ejubi, se Pejgamberi salallahu alejhi ue selem ka thėnė: “Ai i cili e agjėron muajin e Ramazanit dhe e pėrcjell atė me gjashtė ditė tė Shevalit, e ka shpėrblimin si tė agjėronte tėrė kohėn.” Muslimi, Ebu Davudi, Tirmidhiu, Nesaiu dhe Ibn Maxhe.

 

lexo mė shumė..

      

Qfarė pas Ramazanit..???

21. sep 09        

 

Me kėtė rast u drejtohemi besimtarėve me fjalėt se kush ka adhuruar Ramazanin, ai tashmė ka shkuar, kurse ai i cili adhuron Allahun, pa dyshim qė Allahu ėshtė i Gjallė dhe kurrė nuk vdes.                                      

 Lexo mė shumė..

 

 

 Mė tepėr..                                                        Temat e fundit

 

                                  

 

 

 

                                          >>  1 2... <<     

         

              

 

                

 

 

                                                                                

Saudi flag with Shahada Pictures, Images and Photos

 

 
 
 
 
Foto islame
 

 

    Video i fundit

       

       Sinqeriteti 

    

      Kushtim pėr

         nėnėn 

 

 
 
klikoAUDIO
 
Shkarkoni
audio
Qur'an nė
gjuhėn shqipe!
klikokėtu!! 
 
 
 

   

 
 
 
  
 

  räknare
 musafirėt
 
 
 
  
O Zot sikur tere jeta ime te jete hidhur, e tere njerezimi te me urrejne, e tere bota te jete e zeze, kur e di qe Ti me pranon si i dashur i Yt,O Allah me jep nga dashuria Jote, sa ka dhe ne toke e sa ka qiell mbi koke! O Allah na afro drejte Teje,na shty te vrapojme drejte Teje! O Allah na hap dyert e Meshires Tende! O Allah na zbut syte me lote te besimit! O Allah na zbut zemrat tone me embesli te imanit! O Allah sa afer te kam, dua te te flas me gjuhen e sinqeritetit, me fytyren e zdritur dhe me shpirt te dorezuar ndaj Teje! O Allah na meso ato te mira qe i ke mesuar te zgjedhurit Tend, Muhamedit a.s. na bejme per tjeret pishtare ndriques e per veten oqean te veprave te mira! O Allah mos na le te jetojme as nje ēast me harresen se Ti je mbi kokat tona, se Ti je sheruesi i trupit dhe shpirtit! O Allah Ti je kujdestari im ne dunja dhe ahiret! O Allah kur nata te me mbulon atehere mbulom me meshire, kur te afrohet erresira Ti me ndriqo e kur te jem vetmuar Ti me bej shoqeri! O Allah kur une te harroj me qorto dhe me perkujto!Me perkujto diten e veshtire qe te ndjehem i cliruar nga dunjaja me kujto shperblimin Tend qe te garoj per vendin me te larte te xhennetit! O Allah me bej te kaloj ditet dhe natet tua me besim te plote te Ti ,me bindje dhe me mall per Ty! O Allah me ndihmo kur nuk di te therras per ndihme kur askush sme degjon ! O Allah qe me krijove me kujto se jam krijese e Jotja dhe jo rob i asaj qe shoh, degjoj apo mendoj! O Allah mi lidh veprat e mira ne zinxhire te pazgjidhur per te cilat do te kapem! O Allah me meso fjalen Tende te Larte e o Allah mbill ato ne mendje time, ne zemren time te valvit fjala Allahu Ekber! O Allah me shto miresi e dashuri per tjeret dhe me largo nga urrejtja dhe e keqja! O Allah me perul ,me perul ,me perul,nenshtroje zemren e padevotshme,shpirtin e pangishem,diturine e padobishme,nenshtroji o Allah! O Allah mos na deno me harresen ndaj Teje mos na deno me largim prej ibadetit tend, me shkaterrim te veprave per shkak mendjemadhesise dhe syfaqesise! O Allah, na prish qefin duke menduar per vdekjen, rrenoi epshet e deshirat! Rrenoi dhe mesoja perjetesine shpirtit! Falenderuar qofte Allahu xh.sh. te Ai eshte kthimi dhe llogaria!
 
 
 
 BANERI JONĖ
 
 
 

 

                        

   

        Keni ideja,

           kritika..

     na kontaktoni!!

       >> Kėtu <<